Research Awards

Faculty Research Awards | Graduate Student Awards | Undergraduate Student Awards |

Teaching & Service Awards

 

Faculty Research Awards

Fellowships in National and International Professional Societies

J. Lynch-Stieglitz, Fellow, American Association for the Advancement of Science, 2015 

P. Wine, Fellow, American Association for the Advancement of Science, 2015 

P. Wine, Fellow, International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC), 2014 

J. Dufek, Fellow, American Geophysical Union, 2012 

J. Curry, Fellow, American Association for the Advancement of Science, 2007 

P. Webster, Fellow, American Association for the Advancement of Science, 2005 

J. Curry, Fellow, American Geophysical Union, 2004 

D. Davis, Fellow, American Geophysical Union, 2003 

P. Webster, Fellow, American Geophysical Union, 2000 

J. Curry, Fellow, American Meteorological Society, 1995 

P. Webster, Fellow, American Meteorological Society, 1984 

W. Chameides, Fellow, American Geophysical Union, 1983 

P. Webster, President, American Geophysical Union, Atmospheric Sciences Section

Young Investigator and Early Career Awards

S. Ng, NSF CAREER Award, 2016 

S. Ng, Health Effects Institute Walter A. Rosenblith New Investigator Award, 2014 

S. Ng, Early Career Award, Environmental Protection Agency, 2013 

Y. Tang, Petroleum Research Fund Young Investigator Award, 2013 

B. Schmidt, NAWA Early Career Fellow, 2012 

J. Dufek, NSF Career Award, 2011 

Z. Peng, NSF Career Award, 2010 

A. Newman, NSF CAREER Award, 2009 

K. Cobb, PECASE, 2008 

K. Cobb, NSF CAREER Award, 2007 

A. Nenes, NSF CAREER Award, 2004 

A. Nenes, NASA New Investigator Award, 2004 

M. Taillefert, Petroleum Research Fund Young Investigator Award, 2004 

M. Taillefert, NSF CAREER Award, 2002 

J. Lynch-Stieglitz, NSF CAREER Award, 2000 (Columbia University) 

M. Bergin, Presidential Early Career Award for Science and Engineering, 1998 

J. Curry, NSF Presidential Young Investigator Award 1988 (Purdue University)

Awards from Professional Societies or National/Intl Agencies

R. Black, Overall Winner of WxChallenge. Rob is the first person in the history of WxChallenge (since 2006) to be the cumulative top forecaster more than once; 1st Runner-Up among Faculty and Staff for Sandberg, CA; Faculty and Staff Top Forecaster for Durango, CO, 2016 

V. Toma, WxChallenge 1st Runner-Up among all forecasters for Fort Wayne, IN, 2016 

C. Huber, American Geophysical Union's Kuno Award, 2015 

C. Reinhard, Alfred P. Sloan Fellowship, 2015 

R. Weber, AGU Ascent Award, 2015 

P. Webster, invited to Halley Lectures, 2015 

P. Webster, AGU International Award, 2015 

J. Dufek, Kavli Frontiers of Science Fellow, National Academy of Sciences, 2014 

K. Ferrier, Canadian Institute for Advanced research, Global Scholar, 2013 

J. Wray, NASA Group Achievement Award: MSL SAM Science Team, 2013 

Z. Peng, Kavli Frontiers of Science Fellow, National Academy of Sciences, 2013 

J. Dufek, Macelwane Medal, American Geophysical Union, 2012 

K. Ferrier, Kavli Frontiers of Science Fellow, National Academy of Sciences, 2012 

A. Nenes, Ascent Award, Atmospheric Sciences Section, American Geophysical Union 2012 

P. Webster, Mason Gold Medal, Royal Meteorological Society, 2012 

P. Webster, Mason Award, Royal Meteorological Society, 2012 

C. Huber, Paul Niggli Medal, Swiss Society of Mineralogy and Petrology, 2011 

A. Nenes, Whitby Award, Americal Association of Aerosol Research, 2011 

A. Nenes, Whitby Award, American Association of Aerosol Reserch, 2011 

J. Wray, NASA Group Achievement Award: HiRISE Science Team, 2011 

A. Bracco, Nicholas P. Fofonoff Award, American Meteorological Society, 2010 

J. Curry, Advisory Council, Florida Hurricane Catastrophe Fund, 2010 

J. Dufek, Hishashi Kuno Early Career Award, American Geophyisical Union, 2010 

G. Huey, NASA Group Achievement Award, ARCTAS Field Campaign, 2010 

M. Jelinek, Best Overall Faculty/Staff Catagory, WxChallenge Collegiate Weather Forecasting Competition 2010 

A. Nenes, NASA Group Achievement Award, ARCTAS Field Campaign, 2010 

C. Paty, NASA Group Achievement Award, Cassini Plasma Spectrometer Team, 2010 

Z. Peng, Charles Richter Early Career Award, Seismological Society of America, 2010 

Y. Wang, NASA Group Achievement Award, ARCTAS Field Campaign, 2010 

R. Weber, NASA Group Achievement Award, ARCTAS Field Campaign, 2010 

H. Kim, Best PhD Thesis, Korean Meteorological Society, 2009 

A. Nenes, Houghton Award, American Meteorological Society, 2009 

R. Black, National Champion, WxChallenge Collegiate Weather Forecasting Competition, 2008 

M. Bergin, Kavli Indo-US Frontiers of Science Fellow, National Academy of Sciences, 2007 

P. Van Cappellen, André Dumont Medal, Geologica Belgica, 2007 

A. Newman, Kavli Frontiers of Science Fellow, National Academy of Sciences, 2006 

A. Nenes, Friedlander Award, American Association for Aerosol Research, 2005 

R. Weber, Whitby Award, American Association for Aerosol Research, 2004 

P. Webster, Carl Gustav Rossby Award, American Meteorological Society, 2003 

P. Webster, Adrian Gill Prize, Royal Meteorological Society, 2003 

R. Dickinson, Member, National Academy of Engineering, 2002 

D. Davis, NASA Group Achievement Award for Outstanding Performance inPEM-West A and B Field Studies, 1999 

M. Bergin, Kavli Chinese-American Frontiers of Science Fellow, National Academy of Sciences, 1999 

W. Chameides, Macelwane Medal, American Geophysicla Union, 1993 

W. Chameides, Member, National Academy of Sciences, 1998 

J. Dufek, George Walker Early Career Award, IUGG

Recognition from Georgia Tech (or other home institution)

D. Hartley, Outstanding Undergraduate Academic Advising Award, 2016 

S. Ng, Sigma Xi Young Faculty Award, 2016 

P. Webster, Sigma Xi Sustained Research Award, 2016 

J. Kostka, 2014 College of Sciences Faculty Mentor Award, 2015 

A. Nenes, Faces of Inclusive Excellence, 2015 

A. Nenes, Faces of Inclusive Excellence, Georgia Institute of Technology, 2015 

J. Wray, Sigma Xi Young Faculty, 2015 

K. Cobb, Sigma Xi Best Faculty Paper Award, 2013 

J. Kostka, Georgia Power Professor of Excellence, 2013 

S. Liu, Georgia Power Professor of Escellence, 2013 

J. Dufek, College of Science Blanchard-Millikan Faculty Fellowship, 2012 

D. Hartley, COS Faculty Mentor Award, 2012 

A. Nenes, Outstanding Faculty Research Author Award, 2012 

J. Curry, Graetziner Moving School Forward Award, 2011 

S. Simon, Heinrich Bussing Award for Excellence as a Junior Scienctist (University of Braunschweig, Germany), 2010 

M. Zuluaga, Sigma Xi Best M.S. Thesis Award, 2010 

E. Di Lorenzo, Sigma Xi Young Faculty Award, 2009 

E. Ingall, Sigma Xi Outstanding Publication Award, 2009 

K. Cobb, Educational Partnership Award, 2007 

A. Nenes, Sigma Xi Young Faculty Award, 2007 

R. Weber, Cullen-Peck Faculty Fellow Award, 2007 

P. Webster, Sigma Xi Outstanding Faculty Research Author Award, 2007 

J. Curry, Sigma Xi Outstanding Publication Award, 2006 

R. Dickinson, Outstanding Faculty Research Author, 2006 

P. Webster, Sigma Xi Outstanding Publication Award, 2006 

A. Nenes, Blanchard-Milliken Junior Faculty Fellow, 2004 

D. Davis, Sigma Xi Award for Sustained Research, 2002 

R. Dickinson, Georgia Power Endowed Chair, 2002-2008 

W. Chameides, Distinguished Professor, 2000 

D. Davis, Sigma Xi Best Scientific Paper, 1999 

R. Black, Sigma Xi Young Faculty Award, 1998 

D. Hartley, Sigma Xi Award for Best Paper, 1998 

D. Davis, Sigma Xi Dissertation Advisor, 1987, 1998 

P. Van Capellen, Sigma Xi Young Faculty Award, 1996 

P. Wine, Sigma Xi Best Paper Award, 1996 

P. Wine, Sigma Xi Undergraduate Research Advisor Award, 1991

EAS Awards

S. Wison, Judith Curry Award, 2021 

Z. Handlos, Judith Curry Award, 2020 

M. Grantham, Judith Curry Award, 2019 

A. Bracco, Judith Curry Award, 2018 

J. Glass, Judith Curry Award, 2016 

K. Cobb, Outstanding Undergraduate Research Mentor, 2010 

G. Huey, Outstanding Achievement in Research Innovation, 2010 

H. Kim, Best Paper Award, 2010 

Z. Peng, Young Faculty Award, 2010 

I. Sokolik, Outstanding Ph.D. Thesis Advisor, 2010 

M. Taillefert, Oustanding Faculty Leadership for the Development of Graduate Research Assistants, 2010 

Y. Wang, Outstanding Achievement in Research Program Development, 2010 

R. Weber, Outstanding Faculty Research Author, 2010 

P. Wine, Sustained Research Award, 2010 

J. Curry, Outstanding Interdisciplinary Activities, 2008 

E. DiLorenzo, Junior Faculty Teaching Excellence, 2008 

G. Huey, Outstanding Teaching, 2008 

I. Sokolik, Outstanding Faculty Leadership for the Development of GRAs, 2008 

M. Taillefert, Outstanding Undergraduate Research Mentor, 2008 

R. Weber, Outstanding Achievement in Research Program Development, 2008 

P. Webster, Distinguished Professor, 2008

Editorships

R. Black, Editorial Board, Journal of Climate 

Y. Deng, Associate Editor, Journal of Climate 

J. Lynch-Stieglitz, Associate Editor, Geochemistry, Geophysics, Geosystems 

J. Lynch-Stieglitz, Editorial Board, Earth and Planetary Science Letters 

J. Lynch-Stieglitz, Associate Editor, Paleoceanography 

J. Lynch-Stieglitz, Editor, Earth and Planetary Science Letters 

A. Nenes, Editor, Atmospheric Chemistry and Physics 

A. Newman, Guest Editor Special Issue, J. Volcanology and Geothermal Research 

Z. Peng, Editor in Chief of Seismological Research Letters, 2013 

I. Sokolik, Invited Editor, Special issue on SAMUM in Tellus 

I. Sokolik, Invited Editor, Special issue on NEESPI in J. Global and Environmental Change 

M. Taillefert, Associate Editor, Geochemical Transactions 

P. Wine, Senior Editor, Journal of Physical Chemistry 

P. Wine, Editorial Board, Advances in Physical Chemistry (online journal) 

 

Graduate Student Awards

 

2021: 

-Abigail Johnson, Glen Cass Award 

-Linghan Zeng, John Bradshaw Award 

-Louisa Barama, Graduate Student Service 

-Pan Liu, Research Excellence Award 

-Derrick Murekezi, Kurt Frankel Award 

-Kezhou "Melody" Lu, Douglas Davis Fellowship 

 

2020: 

-Fabrizio Falasca and Hannes Arnold, Research Excellence Award 

-Aoxing Zhang, Glen Cass Award 

-Annika Jersild, Graduate Student Service Award 

-Young Ro Lee, Doug Davis Fellowship 

 

2019: 

-Biao Wan, Research Excellence Award 

-Hannes Arnold, Best Paper Award 

-Taekyu Joo, Doug Davis Fellowship 

-Pan Liu, Glen Cass Award 

-Amanda Cavazos, John Bradshaw Award 

-Jacob Buffo, Kurt Frankel Award 

-Tiegan Hobbs, Special Recognition for Outstanding Service by an EAS Graduate Student 

 

2018: 

-Hudson Cross, Rutt Bridges Award 

-Alexandra Sitar, Rutt Bridges Award 

-Lily Sandler, Rutt Bridges Award 

-Yufei Zou, Glen Cass Award 

-Arnaldo Negron, John Bradshaw Award 

-Jacob Buffo, Research Excellence Award 

-Lucas Liuzzo, Best Paper Lucas Award 

-Justin Lawrence, Kurt Frankel Award 

 

2017: 

-Hongyuo Guo, Glen Cass Award 

-Tiegan Hobbs, Kurt Frankel Award 

-Ting Fang, John Bradshaw Award 

 

2016:  

-Jacob Buffo, NSF East Asia and Pacific Summer Institute (EAPSI) fellowships 

-Amanda Cavazos, 2nd place best talk award, 3rd Annual Southeastern Biogeochemistry Symposium 

-Emily Christ, 1st place PhD Student Paper Contest at the Cotton Agronomy and Physiology Conference  

-Tiegan Hobbs, NSERC PGS-D award (like Canadian NSF) Natural Sciences and Engineering Research Council of Canada: Post Graduate Doctoral fellowship 

-Zefeng Li, Kurt Frankel Award 

-Amelia Longo, Glen Cass Award 

-Amelia Longo, Graduate Student Award in Environmental Chemistry from the American Chemical Society 

-George McDonald, Kavli Summer Astrophysics Fellow (2016) 

-Luju Ojha, Best Paper 

 -Samantha Waters, Best Talk, 2nd Annual Postdoctoral Research Symposium at GaTech 

 -Amy Williamson, NSF East Asia and Pacific Summer Institute (EAPSI) fellowships 

 -Yuzhong Zhang, Research Excellence 

   

2015:  

-Pamela Grothe, Third place and runner's up in the GT 3-minute thesis competion 

-Pamela Grothe, American Association for University Woman - American Dissertation Finishing Fellowship 

-Pamela Grothe, Provost Office's Grand Prize Poster Presentation at CRIDC conference at GT 

-George McDonald, American Astronomical Society Hartmann Student Travel Grant (2015) 

-Luju Ojha, NSF-Graduate Research Opportunities Worldwide (GROW) Fellowship 

-Luju Ojha, Forbes 30under30 

-Luju Ojha, Special Recognition by Arizona Govenor Douglas A. Ducey 

-Luju Ojha, Urey Postdoc Fellowship Award 

-Luju Ojha, Blaustein Postdoc Fellowship Award 

-Luju Ojha, Honorary CUR Fellowship Award 

-Chastity Aiken, Achievement Rewards for College Scientists (ARCS) Foundation Global Impact Award 

-Chastity Aiken, Best Paper Award 

-Keaton Belli, EPA STAR Graduate Fellowship 

-Keaton Belli, Glen Cass Award 

-Mary Benage, Kurt Frankel Award 

-Ryan Cahalan, NSF GRFP 

-Amanda Cavazos, Goizueta Foundation Fellowship  

-Amanda Cavazos, NSF GRFP 

-Amanda Cavazos, President's Fellow 

-Eryn Eitel, John Bradshaw Award 

-Ting Fang, Best Student Poster Presentation at the 33th AAAR, 2014 

-Haviland Forriester, NSF GRFP 

-Hongyu Guo, GT EAS Graduate Student Symposium - best poster 

-James Hite, NASA Fellowship 

-Amelia Longo, GT EAS Graduate Student Symposium - best talk 

-George McDonald, 2015 LPI Career Development Award 

-George McDonald, 2015 National Defense Science and Engineering Graduate (NDSEG) Fellowship 

-Luju Ojha, Research Excellence Award 

-Jackie Valett, 2nd place best poster at 2015 Southeastern Biogeochemistry Symposium 

-Shannon Valley, NSF GRFP 

  

2014: 

-Stacy Carolin, Best Paper 

-Xiaofeng Meng, Research Excellence 

-Jiumeng Liu, John Bradshaw Award 

-Joe Estep, Kurt Frankel Award 

-Yuley Cardona, Graduate Teaching Assistant Award 

-Emily Saad, Glen Cass Award 

-Castity Aiken, GT EAS Gradauate Symposium - Best Poster 

-Keaton Belli, GT EAS Gradauate Symposium - Best Talk 

  

2013:  

-Jessica Moerman, Best Paper Award 

-Jessica Moerman, Scholar Award from P.E.O Sisterhood 

-Ricardo Morales, Research Excellence 

-Kathleen Salome, John Bradshaw Award 

-Ricardo Morales, Research Excellence 

-Zachary Lifton, Kurt Frankel Award 

-James Hite, Glen Cass Award 

-Rondrotiana Barimalala, Faculty for the Future Program Award 

-Lujendra Ojha, NSF Graduate Fellowship 

-Mary Beth Wilhelm, NSF Graduate Fellowship 

-Elizabeth Wiggins, NSF Graduate Fellowship 

-Eleanor Middlemas, NSF Graduate Fellowship 

-Ilias Foudalis, Student Competition of the 10th Comference on Artifitial Intelligence Applications to Environmental Science 

  

2012:  

-James Belanger, AGU Natural Hazards Focus Group Award for Graduate Research 

-Chunquan Wu, Best Paper 

-Lujia Feng, Research Excellence 

-Stacy Carolin, John Bradshaw Award 

-Babek Shafei, Research Excellence 

-Chelsea Hopkins, Kurt Frankel Award 

-Yuley Cardona, Graduate Teaching Assistant Award 

-Terry Lathem, Glen Cass Award 

  

2011:  

-James Belanger, Ga Tech ARCS fellowship, Achievement Award for College Scientists Global Award 

-Zhen Liu, Georgia Air & Waste ManagementAssociation Scholrship 

-Terry Lathem, Best Student Poster Awards, American Meteorological Society 

-Manuel Zuloaga, Best Student Poster Awards, American Meteorological Society 

-Kevin Chao, Best Student Presentation Award, Seismological Society of America 

-Stacy Carolin, NSF Graduate Fellowship 

-Jack Lin, Best Student Poster Award, American Association for Aerosol Research 

-James Belanger, Glen Cass Award 

-Jeff Hoeft, John Bradshaw Award 

-Hunter Clasen, Quarter Century Award 

-Morris Jones, Best Paper 

-Julia Diaz, Research Excellence 

-Chris Johnson, Rutt Bridges Award 

-Lindsey Morgan, Rutt Bridges Award 

-Jeffrey Shook, Rutt Bridges Award 

-S. Karolin, NSF Graduate Fellowship 

-A. Suzuki-Parker, Springer Theses Prize 

-T. Lathem, Best Student Poster Award, American Meteorological Society 

-M. Zuluaga, Best Student Poster Award, American Meteorological Society 

-K. Chao, Best Student Presentation Award, Seismological Society of America 

  

2010:  

-Alisa Holley-Young: Scholar Award, Achievement Rewards for College Scientists 

-James Belanger, National Champion, WxChallenge Collegiate Weather Forecasting Competition 

-Matthew Widlansky, AMS Climate Conference, 2nd Place Poster 

-Terry Latham, AMS Atmospheric Chemistry Conference Best Student Oral Presentation 

-Arsineh Hecobian, AMS Atmospheric Chemistry Conference Best Student Oral Presentation 

-James Belanger, AMS Applied Climatology Conference Best Student Presentation 

-Julia Diaz, Philanthropic Education Organization Scholar Award 

-Mary Benage, DOE Computational Science Graduate Fellowship 

-Hussein Sayani, NSF Graduate Research Fellowship 

-Kathleen Salome, NSF Graduate Research Fellowship 

-Jessica Moerman, NSF Graduate Research Fellowship 

-Mary Benage, NSF Graduate Research Fellowship 

-Xiaolu Zhang, Glen Cass Award 

-Intan Nurhati, John Bradshaw Award 

-Peng Zhao, Research Excellence Award 

-Mengni Zhang, Best Paper Award 

-Deidre Meiggs, Teaching Assistant Award 

  

2009:  

-Chun Zhao, Glen Cass Award 

-Terry Lathem, John Bradshaw Award 

-Vincent Combes, Research Excellence Award 

-Julia Diaz, Best Paper Award 

-Richard Moore, Best Morning Presentation, Graduate Student Symposium 

-Lina Ceballos, Best Afternoon Presentation Award, Graduate Student Symposium 

-Vincent Combes, Best Poster Award, Graduate Student Symposium 

  

2008:  

-Zhijun Zhao, Glen Cass Award 

-Jordon Beckler, John Bradshaw Award 

-Qing Yang, Research Excellence Award 

-Jud Partin, Best Paper Award 

-Jason Furtado, Chair's Service Award 

-Kate Craft, Best Morning Presentation Award, Graduate Student Symposium 

-Deidre Meiggs, Best Afternoon Presentation Award, Graduate Student Symposium 

-Lujia Feng, Best Poster Award, Graduate Student Symposium 

  

2007: 

-Yunsoo Choi, Glen Cass Awrd 

-Anton Darmenov, Research Excellence Award 

-Angela Fritz, Teaching Assistant Award 

-Saewung Kim, John Bradshaw Award 

-Jean-Francois Koprivnjak, Best Paper Award 

-Jud Partin, Best Morning Presentation Award, Graduate Student Symposium 

-Yan Zhang, Best Poster Award, Graduate Student Symposium 

-Kathleen Salome, Educational Partnership Award 

-Jason Furtado, WxChallenge Collegiate Weather Forecasting Competition 

  

2006:  

-Paula Agudelo, Peter B. Wagner Memorial Award for Women in Atmospheric Science, Desert Research Institute 

-Stephanie Chow, Poster (runnerup), Gordon Research Conference 

-Richard Peltier, John Bradshaw Award 

-Sara Lance, Glen Cass Award 

-Poulomi Sannigrahi: Research Excellence Award 

-Carlos Hoyos, Paula Agudelo, Best Paper Award 

-Arsineh Hecobian, Teaching Assistant Award 

-Stephanie Chow, Abhijit Ghosh, Jennifer Newton, Best Presentations Award, Graduate Student Symposium 

-Anton Darmenov, Best Poster Award, Graduate Student Symposium 

  

2005:  

-Kremena Darmenova, Jonathan Wright and Lei Zhu, Best Presentation Award, Graduate Student Symposium 

-Yan Huang, Glen Cass Award 

-Carlos Hoyos and Thomas Hopson, Best Oral Presentation, International Conference on Monsoons 

-Jason Ritchie, Research Excellence Award 

-Steven Sjostedt, John Bradshaw Award 

-Amy Sullivan, Best Paper Award 

  

2004:  

-Beth Carey, John Bradshaw Award 

-Sara Lance, NCAR Advanced Study Program Fellowship 

-Wenhong Li, Research Excellence Award 

-Yilin Ma, Glen Cass Award 

-Nicholas Meskhidze, Best Paper Award 

  

2003:  

-Ping Jing, Research Excellence Award 

-Daniel Cohan, Best Paper Award 

-Qing Liu, Senior Dean's Fellowship Award 

-Cynthia Vance-Harris, NSF Graduate Research Fellowship 

  

2002:  

-Gregory Schultz, Research Excellence Award 

-Darlene Slusher, Best Paper Award 

  

2001:  

-Jinlong Li, Research Excellence Award 

-Suvasis Dixit, Best Paper Award 

  

2000:  

-John Nowak, John Bradshaw Award 

-Hongbin Yu, Research Excellence Award 

-Shawn Urbanski, Best Paper Award 

  

1999:  

-Henry (Hui) Teng, Research Excellence Award 

-Henry (Hui) Teng, Best Paper Award 

  

1998:  

-Gil Grodzinsky, Research Excellence Award 

-Kimberly Hunter, Best Paper Award 

  

1997:  

-Jose Villarin, Research Excellence Award 

-Jeffrey Martin, Best Paper Award 

  

1996:  

-Jian Li, Research Excellence Award 

-James Crawford, Best Paper Award 

 

Undergraduate Student Awards

 

2016:  

-Bruno Rodriguez, WxChallenge Junior/Senior Top Forecaster for Durango, CO 

-Riannon Colton, Rutt Bridges Award 

-Luis Cortes, Rutt Bridges Award 

-Melat Hagos, Rutt Bridges Award 

-Namrata Kolla, Quarter Century Award 

-Sarah Schulte, WxChallenge Overall Category and Junior/Senior Top Forecaster for Long Island, NY 

-Katie Tokos, Rutt Bridges Award 

  

2015:  

-Nicholas Hitt, Rutt Bridges Award 

-Lauren Merritt, Quarter Century Award 

-Shelby Miller, Rutt Bridges Award 

-Chloe Stanton, Rutt Bridges Award 

  

2014:  

-Ryan Birmingham, Rutt Bridges Award 

-Janessa Rowland, Rutt Bridges Award 

-Zachery Hetherington, Rutt Bridges Award 

-Daniel Neilsen, Quarter Century Award 

-Andrew Gase, COS Undergraduate Research Award 

  

2013:  

-Elizabeth Wiggins, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award 

-Jonathan Edwards-Opperman, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award 

-Andrew Gase, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award 

  

2012:  

-Christopher Johnson, Quarter Century Award 

-Elizabeth Wiggins, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Award 

  

2011:  

-Chris Johnson, Society of Exploration Geophysics Scholarship 

  

2010:  

-Sara Jupin, Metro Atlanta AMS/NWA Student of the Year 

-Keaton Belli, Quarter Century Award 

-Christine Gammans, Kathleen Warrell, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award 

  

2009:  

-Anthony Cummings, Quarter Century Award 

-Jacquelyn Bracco, Heather Crespo, and Colin Dean, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award 

-Hussein Sayani, College of Sciences Outstanding Undergraduate Research Award 

-Daniel Ross, Atlanta Chapter American Meteorological Society/National Weather Association Student of the Year 

  

2008:  

-Kathleen Salome and Patrick Wilson, Quarter Century Award 

-Stacy Carolin, Gene Henry, Hussein Sayani, and Daniel Tkacik, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award 

-Thomas Christian, Morris K. Udall Scholar 

  

2007:  

-James Belanger, Quarter Century Award 

-Anthony Cummings, S. Rutt Bridges Research Initiative Award 

-Alison Graab, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award 

-James Belanger, WxChallenge Collegiate Weather Forecasting Competition 

  

2006:  

-Terry Lathem, Quarter Century Award 

-Grant Farmer, Sean Ryan and Jennifer Williams, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award 

-James Belanger, Atlanta Chapter American Meteorological Society/National Weather Association Student of the Year 

  

2005:  

-Steven Dinapoli, Jeffrey Nelson and Matthew Widlansky, STORM Spring Forecasting Competition 

-James Elsenbeck and Matthew Widlansky, Quarter Century Award 

-Grant Farmer, Sean Ryan, Kathleen Salome and Melanie Snow, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award 

-Chrissy Warrilow, Student of the Year Award from the Atlanta chapter of the American Meteorological Society 

  

2004:  

-Jimmy Elsenbeck and Hunter Oates, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award 

-David D'Onofrio and Andrea Thompsom, Quarter Century Award 

-David D'Onofrio, Howard Hanks Scholarship in Meteorology from the American Meteorological Society 

  

2003:  

-Farhan Akhtar, Gwendolyn Bristow and Kelly Huard, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award 

-Gwendolyn Bristow, Quarter Century Award 

-Gwendolyn Bristow, Sigma Xi Undergraduate Research Award 

-Nate Watson, Harry S. Truman Scholarship 

  

2002:  

-Tim Atkins, David D'Onofrio and Josh West, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award 

-Susan Keller, Quarter Century Award 

  

2001:  

-Patrick Fulton, Liza Johnson, Susan Keller and Steve Scharf, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award 

-Bryan Henry, Quarter Century Award 

  

2000:  

-Bridget Boyd and Brian Robinson, Quarter Century Award 

  

1999:  

-Donnah Wilson, Quarter Century Award 

  

1998:  

-Gregory Schultz, Quarter Century Award 

  

1997:  

-Tracy Clymer, Quarter Century Award 

  

1996:  

-Elizabeth Scheehle, Quarter Century Award

 

Georgia Tech Teaching & Service Awards

 

D. Hartley, G.Wayne Clough Friend of the Student Award, 2015 

C. Huber, 2015 Class of 1940 Course Survey Teaching Effectiveness Award, 2015 

E. Ingall, CETL Faculty Award for Academic Outreach, 2015 

A. Newman, Judith Curry Award, 2015 

D. Hartley, GT1000 Instructor of the Year, 2014 

V. Toma, GT1000 Instructor of the Year, 2014 

E. Di Lorenzo, Class of 1964 Teaching Award, 2012 

E. Di Lorenzo, Junior Faculty Teaching Excellence, 2007